Fortsæt til hovedindholdet
Nyheder 2025
Nyheder

Rank ryggen og vær stolte af jeres arbejde! 

Hovedbudskabet var ikke til at tage fejl af, da 330 nye og erfarne menighedsrådsmedlemmer samledes i Odense Congress Center til en fælles inspirations- og temadag. 

Biskop Mads Davidsen byder velkommen til fælles temadag for nye menighedsrådsmedlemmer.

Biskop Mads Davidsen byder velkommen til fælles temadag for nye menighedsrådsmedlemmer.

Under overskriften "Velkommen til menighedsrådet" havde distriktsforeningen i samarbejde med Fyens Stift og Landsforeningen af menighedsråd stablet en spændende dag på benene.  

Formålet med arrangementet var at give inspiration, indsigt og gode ideer til arbejdet i menighedsrådet og kirkens liv og vækst. Og noget tyder på, at ambitionen blev indfriet. I hvert fald var deltagertallet imponerende og snakken gik lystigt ved bordene. 

De mange forskellige stande fra Fyens Stift, Forsikringsenheden. Landsforeningen af Menighedsråd, Fyens Stifts Menighedsrådsforening, Kirkefondet og Grøn Kirke var ligeledes velbesøgte. 

Her var der god tid til en snak med medarbejdere fra de forskellige dele af folkekirken og mulighed for at få hjælp med konkrete udfordringer eller svar på spørgsmål.

Fyens Stifts jurist i samtale ved stand, hvor folk tager flyers og muleposer

Fyens Stifts stand var godt besøgt hele dagen.

Paneldebat om samarbejde og arbejdsmiljø

Efter en varm velkomst fra Per Høegh, medlem af distriktsforeningens bestyrelse og Biskop Mads Davidsen var der linet op til paneldebat mellem Formanden for Landsforeningen af Menighedsråd, Anton Pihl, Præsteforeningens formand, Pernille Vigsø Bagge og Biskop Mads Davidsen. Emnet var "Det gode samarbejde" og der blev sat fokus på vigtige emner som samarbejde og arbejdsmiljø. 

Panelet kom vidt omkring i løbet af diskussionen, men var enige om, at grundlaget for det gode samarbejde er:

  • Tydelige rammer for samarbejde og adfærd
  • Interesse for og viden om hinandens færdigheder
  • En professionel tilgang til menighedsrådsarbejdet.
Paneldebat foran fyldt sal

Paneldebat om "Det gode samarbejde" med Biskop Mads Davidsen, Anton Pihl, Fmd. Landsforeningen af Menighedsråd og Pernille Vigsø Bagge, Fmd. Præsteforeningen.

Portræt af Biskop Mads Davidsen sammen med Anton Pihl og Pernille Vigsø Bagge.

En veloplagt trio efter dagens debat.

Lav visionsdage

Efter debatten var der tid til spørgsmål fra salen, inden generalsekretær i kirkefondet, Henrik Bundgaard Nielsen satte ord på, hvorfor det er vigtig at have en vision og et mål for menighedsrådsarbejdet. 

En pointe, Biskop Mads Davidsen tilsluttede sig, da han opfordrede alle de nye menighedsråd til at lave visionsdage, hvor der bliver sat en retning for det fremtidige samarbejde og formuleret en fælles målsætning om, hvad det vil sige at skabe gode vilkår for evangeliets forkyndelse i netop jeres sogn.

Læs hele hans tale her.

Biskop Mads Davidsen holder velkomsttale på scenen

Mads Davidsens tale til de nye menighedsråd havde blandt andet fokus på vigtigheden af at afholde visionsdage.

PoerPointslide med tegning, der viser en overskuelig oversigt  over menighedsrådets opgaver

Menighedsrådsarbejde er en kompleks opgave. Det fremgår her af Henrik Bundgaard Nielsens humoristiske slide.

Workshops, vidensdeling og fællessang

Efter frokost var der mulighed for at besøge otte forskellige workshops med hvert deres fokusområde indenfor menighedsrådsarbejdet.  

De forskellige workshops gav deltagerne et indblik i forskellige områder i menighedsrådets arbejde, samt en mulighed for at stille spørgsmål og knytte fremtidige kontakter. De 330 fremmødte menighedsrådsmedlemmer kunne vælge mellem følgende workshops:

  • Menighedsrådet kommunikation og medier
  • Menighedsrådets udvikling og uddannelse
  • Folkekirkens opbygning og struktur
  • Hvordan sætter vi kirkens vision på dagsordenen i menighedsrådet?
  • Hvordan hænger kirkens økonomi sammen?
  • Kirkens bygninger
  • Hvordan ledes menighedsrådet?
  • Menighedsrådets personaleansvar.

Efter to en halv time med workshops sluttede Formanden for Landsforeningen af Menighedsråd, Anton Pihl dagen af med en tale, der lagde vægt på det store og vigtige arbejde menighedsrådene leverer. 

Biskop Mads Davidsen takkede også - ikke mindst for det flotte fremmøde, og dagen sluttede med fællessang, inden de mange menighedsrådsmedlemmer fik styr på det sidste merchandise og satte kursen mod udgangen og resten af deres lørdag.  

Formand for Landsforeningen af Menighedsråd, Anton Pihl på talerstolen

Anton Pihl holdt den afsluttende tale inden inspirationsdagen sluttes af med fællessang.

Mange mennesker foran Landsforeningens stand

Seks forskellige stande klædte de nye menighedsråd på med information og svar på forskellige spørgsmål. Her hos Landsforeningen for Menighedsråd.

Provst Keld Balmer Hansen taler med kvinde ved sin stand

Keld Balmer Hansen, provst i Bogens Provsti stod klar til en snak i Grøn Kirkes stand.